КОЖАТА МИ Е НАВИСТИНА СУВА И МНОГУ МЕ ЧЕША ВО БРЕМЕНОСТА: Еве како да ја намалите појавата на стрии со здрава исхрана и нега 

Иако се работи за сосема природна појава, ниту една жена не е задоволна со овие лузни, а постојат превентивни мерки кои можете навреме да ги преземете и да ги избегнете последиците.

Идните мајки многу се плашат дека ќе им се појават стрии и трајно ќе им ја оштетат кожата. Иако се работи за сосема природна појава, ниту една жена не е задоволна со овие лузни, а постојат превентивни мерки кои можете навреме да ги преземете и да ги избегнете последиците.

Како што велат многу мајки, бременоста е навистина сосема поинаква состојба, па кожата на вашето тело се менува и неизбежно се шири, поради што често пука. Еве како да се обидете да спречите стрии:

  1. Хидрирајте ја кожата

За време на бременоста, се препорачува да се посвети поголемо внимание на кожата од вообичаено, користејќи високо хидратантна крема направена од природни состојки. Ова треба да вклучува витамини Е и А, алфа хидрокси киселина (АХА) и растителни екстракти. „Иако не постојат јасни докази дека овие креми можат да ја спречат појавата на стрии, постојат знаци дека нивната честа употреба од почетокот на бременоста може да помогне да се намалат негативните ефекти врз телото со одржување на еластичноста на кожата. Дополнително, нивната примена преку масажа ќе промовира подобра циркулација на крвта“, вели д-р дерматолог Алина Суру.

  1. Пијте доволно вода

Бидејќи телото во овој период има зголемена потреба за хидратација, се препорачува да пиете 6-8 чаши вода дневно. Водата исто така ќе помогне да се отстранат токсините од телото и да се одржи еластичноста на кожата. Наместо тоа, треба да избегнувате пијалаци кои содржат кофеин, бидејќи го зголемуваат ризикот од стрии (здрава алтернатива е зелениот чај, богат со антиоксиданти), препорачува дерматологот.

  1. Внимавајте на исхраната

Исхраната богата со хранливи материи (витамин Д, витамин Е, протеини, цинк) ќе ви помогне да ги спречите стриите. Исто така, храната богата со витамин Ц ќе помогне да се стимулира производството на колаген. „Се препорачува храна богата со антиоксиданти кои ќе помогнат во хидратацијата и заштитата на кожата (спанаќ, боровинки, јагоди), но и храна која содржи витамин Е, кој ги штити клеточните мембрани на кожата (јаткасти плодови, семки, брокула или авокадо). Храната богата со витамин А (моркови, слатки компири, манго, тикви и црвени пиперки) го обновува ткивото на кожата, а храната која содржи Омега-3 (риба, рибино масло, јаткасти плодови, јајца) ги одржува клеточните мембрани и и дава сјај и тон на кожата“, препорачува специјалистот дерматолог.