РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бисквити за бебе +12м.

Овие бисквити се одлични за ужина, појадок во комбинација со млеко.

Потребно:

  • Брашно од спелта
  • ½ чаша амарант
  • ½ чаша просо
  • ½ чаша кокосово брашно
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • 150гр путер
  • ½ лажиче цимет
  • Фруктоза по вкус

Подготовка: Истопете го путерот во мало тенџере, а останатите состојки соединете ги. Потоа додадете го растопениот путер и замесете тесто. Развлечете тесто и со модли вадете сакани форми. Ставете ги во подмачкана тава или на хартија за печење и печете 20  минути на 175 степени.