РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни палачинки

Израдувајте ги своите деца со вкусни палачинки збогатени со чоколадо.

Потребно:

  • 200гр брашно
  • 4 јајца
  • 500мл млеко
  • 1 лажица шеќер
  • 2 лажици какао
  • 40гр чоколадо
  • Сол

Подготовка: Со миксер изматете ги јајцата, брашното, млекото, шеќерот, малку сол и какаото и направете смеса за палачинки. Претходно стопете го чоколадото и подоладено додадете го во смесата. Печете ги палачинките на среден оган, и филувајте ги по желба на децата. На здравје!