РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски пилешки “nuggets“  

Со овој рецепт ќе направите вкусeн оброк од пилешко месо или кај децата популарни наречени “nuggets, во кој ќе уживаат.

Потребно:

  • 2 парчиња пилешки гради исечкани на еднакви парчиња
  • 1/2 лажичка сол и црн бибер
  • 2 лажички маслиново масло
  • 6 лажици лебни трошки (обидете се да набавите интегрална верзија)
  • 2 лажици рендан пармезан
  • Сусам по желба

Подготовка: Загрејте ја рерна на 220 степени. Тавчето премачкајте го со маслиново масло. Во еден сад измешајте го маслиновото масло и лебните трошки, а во друг сусамот и пармезанот. Парчињата пилешко зачинете ги со сол и црн бибер, и ставете ги во садот со маслиновото масло и измешајте. Дел по дел, парчињата пилешко префрлајте ги во едниот во другиот сад, и редете ги во тавчето за печење. Печете во веќе загрената рерна 15 минути.