РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен џем од кајсии без конзерванси

Овој џем децата ќе го обожаваат, како за појадок, така и за сладок намаз кога подготвувате палачинки.

Потребно:

  • 2кг кајсии
  • 500гр шеќер
  • 200мл вода
  • Сок од еден лимон

Подготовка: Кајсиите измијте ги и извадете ги семките. Во тенџере ставете го шеќерот со водата и варете додека не се стопи шеќерот. Потоа додадете ги кајсиите и сокот од лимон и варете со постојано мешање до саканата густина. Пожелно е да не биде времето покусо од 45 минути. Жешкиот џем ставете го во жешки тегли и убаво затворете. Потоа теглите ставете ги во рерна на 90 степени, еден час. Потоа исклучете ја рерната и оставете ги теглите да отстојат преку ноќ.