РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен ѓувеч

Со овој рецепт можете да подготвите домашен ѓувеч во чиј вкус ќе ужива целото семејство, а изобилува со хранливи материи и неповторлив вкус.

Потребно:

 • 500 гр пилешко месо
 • 200 гр суви ребра
 • 1 чаша ориз
 • 2 главици кромид
 • 6 свежи пиперки
 • 1 мала тиквичка
 • 2 моркови
 • 2 домати
 • 1 компир
 • Мелен црвен пипер
 • Суви зачини
 • Сол
 • Црн пипер
 • Ловоров лист
 • Масло за јадење

Подготовка: На масло пропржете го крупно исечканиот кромид, додадете ги пиперките исечкани на коцки, па се заедно пропржете. Потоа, додадете ја тиквичката и компирот, по кусо време и сувите ребра, па зачинете со сол, бибер и мелен црвен пипер и сè заедно оставете да се динствува 10-тина минути. Тргнете од оган, па додадете го измиениот ориз и измешајте. Тавата за печење намачкајте ја со масло, па во неа префрлете го ѓувечот и наредете ги исечканите домати. Зачинете го пилешкото со сол и бибер, па ставете го во садот. Печете на 210 степени околу еден час за да испари течноста. Добар апетит!