РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска кашичка +7м.

Оброк кој на бебето ќе му ги обезбеди сите потребни хранливи состојки, неопходни за правилен раст и развој.

Потребно:

  • 4-5 коцки тиква
  • 1/2 шолја боранија
  • 2 лажици ориз
  • 1/2 шолја спанаќ

Подготовка: Коцките тиква се ставаат да се варат во вода. Кога ќе почнат да вројат се додава боранијата. Се заедно се остава да се вари околу 10-15 минути, а потоа се додава оризот. По неколку минути се додава исчистениот спанаќ и на тивко се остава да врие уште 5-7 минути. Се заедно се блендира со неколку капки маслиново масло.