РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ѓувеч

Се подготвува за бебиња со полни 10 месеци, на кои во исхраната му се воведени повеќе намирници.

Ова е еден од оние практични рецепти за бебешки оброк, кој може да претставува ручек за целото семејство. Се подготвува за бебиња со полни 10 месеци, на кои во исхраната му се воведени следниве намирници:

Потребно:

  • ¼ пилешко бело месо
  • 1 домат
  • Половина гранка целер
  • Половина шака грашок
  • Малку ориз

Подготовка:

Во малку вода сварете го белото месо, исецкано на коцки, еден излупен домат, половина гранка целер исецкан на коцки, а подоцна додадете шака грашок (може и замрзнат). Пред самиот крај додадете го оризот.

Сварените намирници изгмечете или изблендирате ги. Доколку подготвувате поголема количина за целото семејство, одвојте дел за еббето, а остантиот дел зачинете го според саканиот вкус.