РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Италијанска зелка

Слатката зелка се прави од евтини состојки кои обично ги имате дома. Некои домаќинки сакаат да го збогатат ова јадење со месо, додека некои сепак се одлучуваат за верзија без месо. Наш предлог денес е да направите слатка зелка по рецепт на италијанските домаќинки. Тие го динствуваат во бујон, а вкусот е фантастичен.

Потребно:

  • 2 главици кромид
  • 1 кг свежа зелка
  • 3 лажици паста од домати
  • 1 лажица оцет
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажица брашно
  • 2 ловорови листови
  • 1/2 чаша вода
  • 200-220 мл бујон од зеленчук

Подготовка: На малку масло пропржете го исечканиот кромид, а кога ќе омекне додадете ја ренданата зелка. Пржете уште 3 минути, со постојано мешање, а потоа додадете го бујонот од зеленчук. Покријте и варете околу 15 минути, а потоа додадете ја доматната паста, оцетот, брашното и ловоров лист. Добро измешајте и варете ја слатката зелка уште 10 минути. После тоа во зелката додадете црн пипер и сол, па измешајте. Добар апетит!