РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Италијанско пилешко со лимон

Одлична идеја за еден летен специјалитет кој потесетува на Италија, кој најдобро се комбинира со крцкав леб и зелена салата.

Потребно:

  • 1кг надкопани
  • Кора од 2 лимона + сок од еден лимон
  • 1 чаша бело вино
  • 1 чешне лук
  • 50мл маслиново масло
  • 1 лажица мед
  • Свеж босилек и рузмарин
  • Сол
  • Бибер

Подготовка: Во поголем сад измешајте ги сите состојки освен месото. Лукот исечкајте го на тенки листови. Ставете повеќе босилек, а помалку ризмарин. Ставете го месото во маринадата и затворете со фолија и оставете да отстои неколку часа или да преноќи.  Рерната загрејте ја 200 степени. Маринираното месо кусо пропржете го додека не порумени, наредете го во тава за печење. Маринадата ставете ја во тавчето каде се пржело месото и оставете да проврие. Потоа со неа прелијте го месото и печете го околу половина час или додека убаво не зарумени.