РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јунешко со зеленчук

Сочното јунешко месо и разновидниот зеленчук секогаш се одличен избор за здрав ручек за целото семејство.

Потребно:

  • 500гр јунешко месо
  • 2 пиперки
  • 1 главица кромид
  • 2 моркова
  • 2 шолји смрзнат мешан зеленчук
  • 4 компири
  • Зачини по желба

Подготовка: На масло пропржете го јунешкото месо и динствувајте го додека не омекне. Потоа месото извадете го и исечкајте го на коцки. На маслото каде се динствувало месото пропржете ги ситно исечканите пиперки, додадете го исчеканиот кромид, морковот исечен на кругови и на крај месото. Се заедно динствувајте во затворен зад 10 минути. Потоа додадете го смрзнатиот зеленчук и компирот сечен на коцки, зачинете, додадете вода и варете додека не се свари компирот.