РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со зеленчук

Зеленчук во колач? Оооо, да! Дали сте го пробале овој колач со морков кој децата ќе го обожаваат?

Потребно:

  • 100мл кокосово масло
  • Кокосов шеќер по вкус
  • 1 кисело млеко или кисела павлака (200мл)
  • 1 чаша брашно од спелта (мала чаша од павлаката)
  • 1 лажица прашок за печиво
  • 1 мала лажичка цимет
  • 1 ½ шолја рендан морков (може и тиква или цвекло)

Подготовка: Помешајте ги сите состојки, ставете ги во тавче и печете на 180 степени околу половина час. Исечете го колачот во саканата форма, а може да го печете и во модли. Наредте ги на чинија и декорирајте по желба.