РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста кашичка од манго +8м.

Мангото е тропско овошје и старосната граница за воведување на ова овошје варира од 6 до 8 месец, или од 8-10 месец.

Потребно:

  • 1 манго
  • Полномасен јогурт
  • Домашен сок од јаболка, крушка или обична вода

Подготовка: Излупете го мангото, отстранете ја семката и испасирајте го додека не ја добиете саканата текстура. Додадете јогурт (сок или вода) во саканата количина. Ако вашето бебе се уште не пробало јогурт и/или не сакате да користите сок, едноставно излупете го мангото, испасирајте го со или без вода, додека не добиете соодветна текстура за потребите на вашето бебе.