РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста пилешка супа со шпаргли

Ова е рецепт за вкусна и здрава супа, кој е погоден за бебиња над седум месечна возраст и кои немале никакви алергиски реакции. Менувајте ги намирниците, доколку сакате, според потребите на вашето малечко.

Потребно:

  • Две лажички маслиново масло
  • Еден мал кромид, ситно исечкан
  • Едно пакување замрзнати или свежи шпаргли
  • 500мл пилешки бујон
  • Малку босилек
  • Лук во прав
  • 150мл павлака
  • 100гр сварени ии исечкани пилешки гради

Подготовка: Загрејте го маслото во поголемо тенџере на среден оган. Додадете го кромидот, и пржете го додека не омекне. Додадете ја шпарглата, пилешкиот бујон, босилекот и лукот во прав. Оставете да проврие на тивок оган. Варете се додека шпарглата убаво не омекне. Тргнете го тенџерето од оган, ставете ја павлаката и измискирајте со рачен блендер.