РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Многу вкусна крем супа од карфиол што ќе ве загрее во студените зимски денови, изобилува со здрави состојки, а се подготвува за помалку од половина час.

Потребно:

  • 1кг карфиол
  • 60мл маслиново масло
  • 60гр путер
  • 1 гранче мајчина дишица
  • 100гр кромид
  • 4 чешниња лук
  • 500мл павлака
  • 500мл вода
  • Сол
  • Бел бибер во прав

Подготовка: Измијте го карфиолот и поделете го на цветови. Во тенџере ставете го маслиновото масло, додадете го путерот и растопете. Кога ќе се растопи, додадете едно гранче свежа мајчина душица, ситно исечканиот кромид и лук, и се заедно динствувајте пет минути. Додадете ги подготвените цветови карфиол и пржете на тивок оган 10 минути. Додадете ја павлаката за готвење и водата и варете додека зеленчукот не омекне. Состојките измиксирајте ги со блендер, со додавање на малку сол, масло и мелен бел бибер, се додека не добиете кремаста смеса. Ставете ја супата во чинии, а одозгора наросете со препечени парченца леб.