РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лековита мешавина за јакнење на имунитетот

Во време на ширење на вируси, најважно е да се работи на засилување на организмот и јакнење на имунитетот. За имунитетот, една од најважните ставки е покрај мирот и добриот сон, е храната која ја внесуваме во организмот. Оваа лековита мешавина содржи природни состојки кои поволно влијаат на целокупниот организам и го јакнат. Подготовката е многу едноставна.

Потребно:

  • 1 тегла мед
  • 4 лимони
  • 300гр ореви
  • 200гр морков
  • 150гр суво грозје
  • 30гр свеж ѓумбир

Подготовка: Ѓумбирот и морковите излупете ги, лимонот убаво измијте го и се исечкајте. Сите состојки сомелете ги во машина за мелење месо, па додадете го медот. Убаво измешјате со дрвена лажица, масата да стане изедначена. Земајте три пати дневно по една лажица пред јадење.