РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лепињи со кашкавал и шунка

За ова тесто не ви се потребни млеко и квасец, само малку брашно, јогурт, сода и јајца и вашите лепињи се подготвени. Задолжително пробајте го овој рецепт.

Потребно:

  • 250гр јогурт
  • 5гр сода бикарбона
  • 1 лажичка сол
  • 2 јајца
  • 400гр брашно

За полнење:

  • 250гр кашкавал
  • 150гр фета сирење
  • 150гр шунка

За премачкување:

  • 50гр путер

Подготовка: Измешајте го јогуртот и содата, па покријте и оставете да отстои 10 минути. Додадете ги јајцата и солта, па брашното и замесете тесто. Поделете на шест делови и формирајте топчиња. Покријте ги и оставете тестото да одмори 15 минути. Развлечете од нив кругови. Изрендајте кашкавал, а фетата и пунката исечете ги на коцки. Се заедно соединете и од смесата ставете на средина на кругот од тесто и измотајте го тестото околу смесата. Печете на загреана сува тава, па премачкајте со коцка путер.