РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Летен ручек без месо

За сите обожаватели на тиквици, ова е совршен и лесен оброк за време на летните денови.

Потребно:

  • 2-3 тиквици
  • 4 јајца
  • 200гр иситнето сирење
  • 1 кисела павлака
  • 1 шолја масло
  • 200гр гриз
  • Брашно по потреба
  • 1 прашок за печиво
  • Магдонос

Подготовка: Тиквиците изрендајте ги, посолете ги и оставете ги малку од нив да се исцеди водата. Во друг сад, изматете ги јајцата, додадете ја павлаката, сирење, маслото и гризот, како и прашокот за печиво и ситно исечканиот магдонос. Потоа тука додадете ги исцедените тиквици. Додадете брашно колку што е потребно за да добиете смеса која ќе можете да ја обликувате. Од смесата формирајте плескавици, ставете ги во тавче обложено со хартија за печење и печете ги во рерна на 180 степени околу 30 минути.