РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лиснати ролнички со сирење и шунка

Во рамките на неделава во која ви преставуваме рецепти за брзи оброци, е и овој превкусен рецепт кој може да се направи со готово лиснато тесто. Вкусот е фантастичен, а децата ќе уживаат во неделниот појадок или саботната вечера.

Потребно:

  • 1,5кг лиснато тесто одмрзнато во фрижидер
  • 2 лажици сенф
  • 200гр шунка
  • 2 шолји спанаќ
  • Половина шолја рендано сирење

Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Ставете хартија за печење на тавата. Развлечете ги таблите готово лиснато тесто и премачкајте ги со сенф. Наредете ја шунката и спанаќот на намачканото тесто. Виткајте го тестото во ролна, така што по првото, веднаш ќе продолжите на следното за да направите голема ролна. Исечете на псум парчиња. Ставете ги во тавата. Печете 30 минути, додека не заруменат, а потоа наросете ги со сирењето, па печете уште 5 минути. Испечените ролнички извадете ги од рерна и оставете да отстојат неколку минути пред да ги послужите.