РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мафини од компир и сирење

Сите знаеме дека мафини се прават од тесто, не важно дали се слатки или солени. Комплетно нов начин е кога наместо тесто користите компир, а за полнење сирење. Одлична идеја за појадок, вечера, прослави и гости. Подготовката не е комплицарана, а вкусот одличен.

Потребно:

  • 1.2кг компири
  • 30гр несолен путер
  • 2 чешниња лук
  • ½ шолја павлака за готвење
  • Малку сирење

Подготовка: Стопете го путерот, па додадете го исечканиот лук. Со смесата премачкајте ги калапите за мафини. Во останатиот путер додадете ја павлаката за готвење. Комирите исечете ги на многу тенки кригови, речиси проѕирни. По неколку ставете на дното од калапите за мафини. Секоја модла со компир прелијте ја со една лажица од смесата со путер. Одозгора ставете парченце сирење. Потоа пак стевете неколку компири и повторно една лажица од путер смесата. Покријте со фолија и печете во загреана рерна на 180 степени, околу 40 минути. Потоа извадете ги, наросете ги со изрендано сирење и вратете ги во рерна уште 10 минути.