РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Макарони со пилешко 8+

Оваа кашичка, наменета за бебиња кои имаат наполнето осум месеци, им обезбедува на најмладите енергија и дневна доза на потребните нутритивни состојки.

Потребно:

  • 1 црвен компир
  • 50гр пилешко филе
  • 1 шака оризови снегулки
  • 1 шака макарони (по избор)
  • 1 морков
  • 1 цвет карфиол
  • Мелен бибер
  • Нане

Подготовка: Излупете го зеленчукот и исечкајте го на коцки. Во вода ставете да се варат црвениот компир, морковот, макароните, оризовите снегулки, пилешкото месо заедно со зачините. Варете се заедно, а по пет минути додадете го и цветот карфиол. Варете уште пет минути (вкупно 10 минути, или додека се не биде сварено). Кога ќе биде готово, убаво исцедете ги состојките и изблендирајте ги додека не добиете еднолична смеса. Оладете го јадење и послужете му го на бебето. Задолжително проверете ја температурата на оброкот пред да му го дадете на детето, бидејќи оваа кашичка при врвот побрзо се лади, но внатре може да остане жешка.