РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мисиркина чорба +7м.

Едноставен рецепт, кој изобилува со протеини неопходни за правилен раст и развој на бебето.

Потребно:

  • 50гр мисиркино бело месо
  • 1 морков
  • ½ тиквичка
  • 1 компир

Подготовка: Мисикриното  месо ставете го да се вари во вода, на средна температура околу час и половина. Кога месото ќе биде на половина омекнато, додадете го зеленчукот и варете се заедно. Потоа извадете ги сите намирници и изблендирајте ги, со пополека додавање на течноста во која се вареле, додека не добиете кашичка со густина која одговара на вашето дете.