РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежувачка салата

Одличен рецепт за салата, која лесно и брзо се подготвува.

Потребно:

  • 1 пакување макарони (панделки)
  • 50гр сусам
  • 2 главици виолетов кромид
  • 200гр маринирани шампињони
  • Маслиново масло
  • Црвен пипер
  • Кари
  • Зачини по желба

Подготовка: Сварете ги макароните и оставете ги да се оладат. Кромидот исечете го на на тенки полумесечини и пропржете го на малку маслиново масло, па додадете 1 лажица црвен пипер. Посебно пропржете го сусамот и оставете убаво да се олади. Шампињоните исечкајте ги на тенки листови. Во поголем сад ставете ги макароните, испржениот кромид и сусамот и зачинете со бибер, сув зачин, кари и магдонос по желба и вкус. Се заедно убаво исмешајте и оставете да се олади. Декорирајте со маслинки и гранче магдонос.