РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палента со тиквица +8м.

Предлог за вкусен ручек за бебе кое има наполнето осум месеци и во чија исхрана веќе се воведени млечни производи.

Потребно:

  • 1 тиквица
  • 2 лажици палента
  • ½ лажица павлака
  • Сечкан магдонос

Подготовка: Тиквицата се мие, се лупи и се сечка. Се става да се вари во малку вода. Кога ќе проврие, се додава палентата и се вари додека смесата не биде мека. За време на варењето, по потреба може да додавате малку вода. Кога ќе биде готово, оставете оброкот да се олади, па додадете ја павлаката и исечканиот магдонос (кој може и не мора да се стави).