РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со зеленчук

Вкусен и здрав оброк, кој брзо се подготвува, а е погоден за сите членови на семејството!

Потребно:

За 4 лица

  • 600гр пилешко бело месо
  • 1кг поситен компир
  • 1 кромид
  • 2 моркова
  • 150гр шери домати
  • 2 помали тиквички
  • 3 лажици маслиново масло
  • Зачини

Подготовка: Компирот убаво измијте го и ставете да се вари во солена вода, 20 минути. Откако ќе се олади, излупете го. Кромидот исечкајте го, морковот исечете го по должина на стапчиња. Измијте ги доматите и преполовете ги. Тиквичките исечкајте ги на кругови. Во зовриена вода ставете малку маслиново масло и бланширајте го морковот 3 минути, па ставете го под млаз ладна вода и оставете да се исцеди. Пилешкото месо исечете го на коцки и зачинете со сол и бибер. Во тавче со загреана една лажица масло испржете го месото, па извадете го и ставете го настрана. Додадете уште малку масло и во него пропржете го компирот околу 8 минути. Додадете го кромидот и тиквичките и пржете уште 3 минути. Додадете го месото, доматите и зачините по желба.