РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пире од карфиол

Карфиолот се смета за чувар на срцето, бидејќи содржи алфа-линоленска киселина (вид на омега 3 масни киселини) и фолна киселина. Општо карфиолот е добар извор на витамини од Б групата кои се важни за создавање на енергија, Овој рецепт е погоден за деца од над десетмесечна возраст.  

Потребно:

  • 200 гр цвет од карфиол
  • 4 лажици млеко
  • 5 гр путер

Подготовка: Добро измиениот карфиол варете го во малки посолена вода, потоа исцедете го, испасирајте. Откако ќе го додадете млекото, сварете уште малку и додадете го путерот.