РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Плескавици од спанаќ

Нема дете кое не сака спанаќ, па овој рецепт нуди можност да го подготвите на необичен начин во кој ќе уживаат децата.

Потребно:

  • 1кг спанаќ
  • 2 јајца
  • Брашно по потреба
  • Сув зачин
  • Едно чешне лук

Подготовка: Спанаќот малку обарете го и ситно исчекајте го. Во сад ставете ги јајцата и заедно со спанаќот, убаво со помош на рака, соединете ги. Додадете го ситно исечканиот лук и сувиот зачин. Кога се ќе биде убаво соединето, додавајте лажица по лажица брашно и мешајте додека смесата не стане доволно цврста, но не и премногу. Оставете да отстои во фрижидер 60 минути, и потоа од неа формирајте плескавици кои ќе ги печете во рерна на 180 степени, околу 15 минути.