РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Похована боранија

Досега сигурно сте подготвиле варена или запечена боранија, но похована ретко кој пробал. Вака подготвената боранија може да се послужи со месо или со некоја салата.

Потребно:

  • 300-400гр боранија
  • 3 јајца
  • 200гр презла
  • 1 лажица брашно
  • 1 лажичка лук во прав
  • 1 лажичка мелен црвен пипер
  • Масло
  • Сол

Подготовка: Сварете ја боранијата во солена вода (со 2 мали лажички сол), процедете ја и оставете да се олади. Потоа измешајте со брашното и додадете ја во изматените јајца. Направете мешавина од презлата, лукот и црвениот пипер и секоја боранија посебно валкајте ја. Наредете ја во подмачкано тавче или ставете хартија за печење