РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Рижото со спанаќ

Неодоливо вкусно рижото кое како оброк нуди бројни хранливи материи.

Потребно:

За 4 лица

  • 1л зеленчукова бистра супа
  • 250гр спанаќ
  • 1 кромид
  • 400гр ориз
  • 100мл бело вино
  • 4 лажици масло за јадење
  • 2 лажици путер
  • 200гр пармезан
  • Сол
  • Црн бибер

Подготовка: Ситно исечканиот кромид пропржете го на масло, па додадете го оризот и мешајте да не загори. Потоа додадете го белото вино и оставете оризот се да впие. Намалете ја температурата, оа од зеленчуковата супа додадете толку да целиот ориз биде покриен, но не премногу. Оставете да се вари околу 25 минути, а од супата додадвајте по потреба. Измиениот спанаќ, путерот и половина од количината пармезан додадете ги на крајот, како и сол и бибер. Се заедно убаво измешајте. Остатокот од пармезанот наросете го врз рижотото кога ќе биде готово. Добар апетит!