РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Салата од тестенини

Комбинацијата на тестенини со зеленчук и пилешко месо нуди нутритивен и здрав оброк. 

Потребно:

 • Пилешки гради
 • Брокула
 • Тиквици
 • Домати
 • Пиперка
 • Павлака
 • Тестенини
 • Кокосово масло
 • Сол
 • Бибер
 • Зачини по желба

Подготовка: Месото, доматите, пиперката и тиквицата исечете ги на мали парчиња. Брокулата варете ја 10 минути во вода што врие или на пареа. Пилешкото зачинете го и испечете го на кокосово масло или друго масло по желба. Тестенините сварете ги. Исечканиот зеленчук измешајте го со пилешкото и додадете малку павлака. Во таа смеса додаете ги варените тестенини и се заедно измешјате. Оставете да се олади и уживајте.