РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сендвич од поховани тиквици

Одличен предлог за ручек или вечера, особено што можете сендвичите да ги исечете на четвртини и да добиете интересни канапеи кои на децата ќе им бидат лесни за јадење.

Потребно:

  • 2 тиквици
  • Брашно (измешано пченкарно и бело)
  • 3 јајца
  • Малку сол
  • Сирење
  • Свежа краставица
  • Домат
  • Магдонос

Подготовка: Тиквиците исечете ги на кругови, посолете ги и оставете ги да се исцедат. Брашното измешајте го така да 2/3 биде пченкарно, а 1/3 бело. Тиквиците извалкајте ги во брашното, а потоа во јајцата. Пржете на масло од двете страни. Помеѓу две поховани тиквици ставете сирење, домат и краставица.