РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Шпагети со прелив од 4 вида сирење

Ако сте љубител на сирење, тогаш овој вкусен ручек е вистинскиот избор за вас.

Потребно:

 • 200-300гр шпагети
 • Маслиново масло
 • 50гр кашкавал
 • 50гр димен кашкавал
 • 50гр гауда
 • 2 лажици крем сир
 • 100мл млеко
 • Бел бибер
 • 2 чешниња лук
 • Оригано
 • Сол

Подготовка: Шпагетите сварете ги и прелијте ги со маслинов масло. Во тенцере ставете го млекото и додавајте ги сирењата, и мешајте додека се не се истопи. На крај додадете го крем сирот и по желба може да додадете и една лажица кисела павлака. Кога се ќе се соедини, додадете го ситно исечканиот лук, солта, биберот и ориганото. Се добро измешајте и прелијте врз шпагетите. По желба наросете со сечкан свеж магдонос.