РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Слатка кашичка од зеленчук 8+

Комбинации за подготовка на кашички за бебињата има многу, но еве уште една идеа која веројатно ќе му се допадне на вашето малечко.

Потребно:

  • Половина од еден сладок компир
  • 1 тиквичка
  • 10 зрна грашок
  • 1 морков
  • ¼ компир

Подготовка: Излупете ги слаткиот и обичниот комор и исечкајте ги на коцки. Ставете да се варат заедно со грашокот. Излупете ја тиквичката и таа исечкајте ја на коцки и ставете да се вари, пет минути подоцна од останатите состојки кои веќе се готват. Варете се заедно уште 10 минути. Проверете со вилушка дали зеленчукот е сварен. Кога ќе биде готов, изблендирајте го две минути. Оставете пет минути да се олади кашичката, пред да му ја послужите на бебето.