РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сусам салата

Брза и вкусна салата чија комбинација на намирници нуди високо нутритивен баланс. 

Потребно: 

  • 400гр урда
  • 2 кисели павлаки
  • 200гр сусам
  • 50гр мелени ореви
  • 1 лажици триена сол

Подготовка: Сусамот во тавче на рингла, но на тивок оган, оставете го да се пропржи, односно да се препече и да ја смени бојата. Оставете го убаво да се олади. Потоа во длабок сад ставете ја урдата, додадете ги павлаката, триената сол, оревите и оладениот сусам. Се убаво измешајте и оставете да се олади во фрижидер пред да ја послужите.