РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со јајца

Едноставно и многу вкусно јадење со тестенини.

Потребно:

За 4 лица:

  • 1л млеко
  • 400гр тестенини
  • 4 јајца
  • 2 лажици кисела павлака
  • Сол

Подготовка: Со миксер изматете ги јајцата со млекото и павлаката. Додадете сол по вкус. Тестенините ставете ги во оваа смеса и оставете ги да отстојат половина час. Потоа префрлете се заедно во намастен огноотпорен сад. Печете во претходно загреана рерна на 190 степени околу 40 минути, односно додека убаво не се запече. Оставете малку да се олади, па сервирајте. Добар апетит!