РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиквица со морков +8м.

Рецепт за храна која може да му ја помнудите на бебето само да ја јаде.

Потребно:

  • 1 морков
  • 1 тиквица
  • Малку кромид
  • 40гр рикота (наместо тоа, може да додадете 30мл млеко)
  • 1 јајце
  • 50гр брашно
  • Маслиново масло

Подготовка: Измијте го зеленчукот. Изрендајте го морковот, тиквицата и кромидот. Измешајте го зеленчукот, рикотата (или млекото), јајцето, брашното. Премачкајте го тавчето со маслиново масло и загрејте го на средна температура. Ставете една полна лажица од смесата во тавчето, израмнете и пржете околу 7 минути или додека не добиете златна боја. Можете да му ги понудите на бебето овие палачинки со сос од јогурт и краставичка. Исечкајте ги палачинките на прачиња, како идеална храна за прстиња. Истата смеса може да пече во рерна на хартија за печење, околу 25 минути на 180 степени. На половина печење, сврете ги да се испече и другата страна.