РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Торта од гриз +8м.

Интересен и несекојдневен рецепт, кој вреди да се проба. 

Потребно:

  • Гриз (од ориз или од просо)
  • Вишни
  • Банана
  • Блитва

Подготовка: Сварете го гризот во колчина која одгвара на избраниот калап. Поделете го на три еднкави делови. Во едниот додадете ги вишните, во вториот бананата, во третиот блитвата. Со рачен миксер посебно измиксирајте ги сите три делови, и ставајте ги во калапот според желба. Оставете тортата да се олади во калапот, извадете ја и украсете според возраста на бебето.