РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Торта од портокал

Портокалите се овошје во кое најмногу се ужива во зимските месеци. Ова е одличен рецепт за подготовка на зимски десерт, кои децата го обожаваат. Се подготвува брзо, а во подготовката може да ги вклучите и децата.

Потребно:

За тестото:

  • 10 јајца
  • 200гр шеќер
  • Кора од еден портокал
  • 2 лажици брашно
  • 160гр мелени ореви

За филот:

  • 4 жолчки
  • 200гр шеќер
  • 2 лажици густин
  • Сок од еден портокал
  • 200гр путер

Подготовка: Тесто: Одвојте ги жолчките од белките, па прво матете ги жолчките со шеќерот. Додадете ја кората од портокал, брашното, оревите и белките и полека мешајте. Смесата ставете ја во подмачкано тавче и печете на 180 степени, околу 25-30 минути. Фил: Изматете ги жолчките со шеќерот, додадете го густиност и сокот од портокал, па се тоа варете го на пареа. Кога ќе се олади, додадете го изматениот путер и се заедно измешајте. Тестото се сече на три дела, по должина и се филува. Украсете по желба.