РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Торта со мармалад и портокали

Десерт кој е лесен и погоден за секоја пригода е торта со мармалад и портокали. Еве како да ја направите.

Потребно: 

  • 200 гр несолен путер, омекнат, плус дополнително за плехот за печење
  • 2 портокали
  • 350 гр шеќер
  • 4 јајца
  • 80 гр мармалад по желба
  • 200 гр брашно
  • 1 прашок за печиво
  • Сладолед од ванила, за сервирање

Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени и намачкајте го калапот за торта со путер. Излупете ги портокалите, а потоа отстранете ја кората и јадрото. Ставете ги на страна. Исечете ги портокалите на кришки со дебелина од 1 см. На дното на тавата посипете 25 гр шеќер и наредете ги парчињата портокал. Оставете го на страна додека го правите сирупот и тестото. Во тенџере со јадрата што сте ги исечкале ставете ги корите од портокал и додадете ја истата количина шеќер и вода (околу 100 гр.). Оставете да зоврие, а потоа варете 10 минути додека не се намали и згусне. Оставете го на страна, па процедете го. Со миксер изматете го путерот и 200 гр шеќер додека смесата не стане лесна и пенлива, околу 5 минути. Додадете ги јајцата, едно по едно, добро матејќи по секое додавање. На крајот изматете ја кората од портокал и мармаладот ​​пред внимателно да ги додадете брашното и прстофат сол. Нанесете го тестото врз парчињата портокал и внимателно израмнете ја површината. Печете 35-40 минути додека не порумени. Оставете да се олади во тавчето, пред внимателно да ја свртите на чинија за сервирање. По површината намачкајте малку сируп од кората од портокал. Послужете топол колач со сладолед. Добар апетит!