РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Црвено пире +7м.

Супер рецепт, кој истовремено е многу здрав и е погоден за бебе, кое има наполнето седум месеци. Во ова јадење може да додадете и месо, или жолчка, во зависност од возраста на детето.

Потребно:

  • 30гр цвекло
  • 1 морков (средна големина)
  • 1 компир
  • 3 гранчиња магдонос
  • 1 лажичка кисело млеко

Подготовка: Измијте го и сварете го цвеклото. Излупете ги и измијте ги морковот и компирот, и варете ги додека не омекнат. Кога сиот зеленчук ќе биде сварен, изблендирајте го. Магдоносот може и свеж да го ставите во блендер, а по желба може да го ставите и додека се варат морковот и компирот. Кога кашичката ќе стане хомогена, додадете една лажичка кисело млеко.