РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Витаминска бомба за одбрана од вируси

За подготовка на оваа утринска напивка ви се потребни само четири состојки, а комбинацијата нуди одбрана на организмот од претстојни сезонски вируси и грип. Свежите намирници, во овој случај, зеленчук, заедно со водата го засилуваат имунитетот, кардиоваскуларниот систем и помагаат кај анемија и замор.

Потребно:

  • 1 цвекло – добро е за детоксикација на организмот
  • 3 моркови – го јакнат кардиоваскуларниот систем
  • Малку ѓумбир – служи за исфрлање од токсините од организмот
  • Магдонос – во комбинација со морков помага при анемија и замор
  • 300мл вода

Подготовка: Исечкајте го зеленчукот и ставете го во блендер. Потоа додадете 300мл вода и соединете ги состојките. Процедете го сокот и секое утро, по станување на гладно, испијте го. Добар апетит!