РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Витамински коктел +12м.

Во овие студени денови, овој сок е идеален за вашето бебе/дете. Сокот е вистински витамински коктел кој е одличен за имунитетот и за подобрување на крвната слика. Вкусен е и децата, па и пребирливите бебиња го обожаваат.

Потребно:

  • 1 цвекло
  • 1 јаболко
  • 1 морков
  • Лимон или портокал (количината зависи од вкусот на бебето, можете да додадете само неколку капки, а може и повеќе)

Подготовка: Излупете го цвеклото, јаболката и морковот. Се изрендајте и оставете малку да отстои. Потоа преку газа убаво исцедете. Додадете малку вода, неколку капки сок од лимон или портокал. Дадете му го на детето да го испие веднаш по подготовката.