РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави бисквити со брусница

Од вчера, ви претставуваме здраво мени за дете, кое според препораките од стручњаци од Програмата за пренеција на дебелина кај децата во училишна возраст, опфаќа пет оброка дневно и тоа: предпојадок, појадок, ручек, меѓуоброк и вечера. Овој рецепт денес е предложен како здрав појадок.

Потребно:

 • 1 шолја овесни снегулки
 • ¾ шолја интегрално брашно
 • 1 јајце
 • ½ шолја бадеми
 • ¼ шолја брусница
 • 1/3 шолја маслиново масло
 • 2 лажици мед
 • 1 мала лажичка цимет
 • 1 ½ прашок за печиво
 • Ванила (екстракт течен)
 • 1 мала лажичка сол

Подготовка: Загрејте ја рерна на 180 степени. Во сад измешајте ги овесните снегулки, брашното, прашокот за печиво, циметот и солта. Во друг сад, измешајте го маслото, јајцето и течната ванила (околу 3-4 капки). Потоа во вториот сад се додава медот и се убаво се меша. Состојките од првиот сад се додаваат во течните состојки и повторно се заедно се меша додека не се добие хомогена смеса. На крај се додаваат бадемите и брусницата. Смесата се остава во фрижидер да стои 30 минути, а потоа од неа се формираат колачиња, кои се редат во тава претходно обложена со хартија за печење. Се ставаат да се печат во згреана ререна околу 15 минути.