РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави мини пици

Здравите, хранливи мини пици залчиња се готови за само 15 минути и тоа со само пет состојки. Круговите од тиквички се совршена, лесна замена за класичното тесто, кое е полно со калории.

Потребно:

  • 1 лажица маслиново масло
  • 3 тиквици
  • ½ шолја рендана моцарела
  • ¼ шолја ситно сечкана чајна или кулен
  • 1 лажица оригано
  • Сол, бибер
  • Кечап или доматно пире

Подготовка: Загрејте ја рерната на максимална температура. Загрејте го маслиновото масло во голема тава на средна температура. Тиквичките се сечат на кругови и се пржат по 1-2 минути од двете страна, додека не добијат златна боја. По вкус се зачинуваат со сол и бибер. Потоа, тиквичките се редат во тава, претходно обложена со хартија за печење. На секоја тиквичка се става по малку кечап или доматно пире, моцарела и кулен или чајна. Се става тавата во рерна, додека моцарелата не се растопи, околу две минути. Се вадат од рерна, се наросуваат со оригано и се сервираат веднаш.