РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчуково вариво со амарант

Амарантот е многу здрава намирница, посебно е добра за оние деца кои не се жубители на млечни производи, бидејќи изобилува со калциум. Одлично се комбинира со зеленчук во варивата, а одличен е и експандираниот амарант за појадок како снегулки за млеко.

Потребно:

  • Амарант
  • Кромид
  • Брокула
  • Морков
  • Сладок компир – батат
  • Домати

Подготовка: Количината на амарант ја одредувате според личните потреби. Амарантот се пропржува на малку путер и се залева со врела вода. Додека тој се вари, во друго тенџере издинствувајте го кромидот, морковот, доматот, па потоа додадете го слаткиот компир и на крај цветовите брокула. Зачинете по желба и според возраста на детето. Кога се ќе се свари, додадете го веќе сварениот амарант и уште малку нека продолжат сите состојки да се варат. Имајте на ум, дека амарантот се вари подолго од зеленчукот. Зеленчукот може и да се испасира пред додавањето на амарантот, а по желба може да остане сечкан.