дома тагови училишта

Ознака: училишта

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна Македонија, Министерството за здравство ќе спроведе скрининг...

„Фајзер“ побара дозвола за употреба на вакцина против Ковид-19 кај деца од 5 до...

„Фајзер“ и „Бионтек“ побараа од американските регулаторни тела вонредно одобрување за нивната вакцина против Ковид-19 за деца на возраст од 5 до 11 години, објави Фајзер денеска на Твитер. Агенцијата за храна...

Ковид-19: Скринингот во училиштата ќе трае 5 дена, а дневно ќе се тестираат околу...

Со согласност од родителите, учениците во основните училишта од прво до петто одделение, како и од шесто до деветто одделение и учениците од средните школи ќе бидат тестирани за присуство на...

Горнореспираторни инфекции: Нормално е децата кои одат во градинка да бидат болни седум пати...

Не е важно дали станува збор за градинка или игротека - се чини дека децата ги собираат сите вируси и бактерии каде и да се најдат. За родителите кои се борат...

Д-р Ранко Рајовиќ: На детето му треба парк, шума и распуст на село, а...

Генерациите стануваат се послаби, секоја година. Ова го забележаа и над 800 наставници што ги анкетиравме пред осум години, тврди д-р Ранко Рајовиќ, специјалист по интерна медицина и магистер по неврофизиологија,...

Во моментов, децата на возраст од 12 до 15 години се главните преносители на...

Британскиот шеф на службата за јавно здравје Крис Вити денеска изјави дека во моментов децата се оние кои најмногу придонесуваат за пренесување на Ковид-19 и дека скоро сите млади луѓе на...

КОВИД-19: Дали носењето маски може да им наштети на децата?

Дали носењето маски како заштита од Ковид-19 може да им наштети на децата? Не, не постојат научни докази кои покажуваат дека маските предизвикуваат штета на здравјето на децата и покрај неоснованите тврдења...

Британските експерти препорачаа вакцинирање против Ковид-19 на деца на возраст од 12 до 15...

Главните британски медицински советници препорачаа децата на возраст од 12 до 15 години да ја примат првата доза на вакцината против Ковид-19, а како причина го наведоа полесното одржување на школската...

НЕ ЧУВАЈТЕ ВЛАЖНА, ВАЛКАНА ОБЛЕКА ВО ШКАФЧИЊА: Хигиенски препораки за ученици

Учениците, персоналот и училиштата треба да бидат известени за правилната техника за миење раце, вклучително и важноста на миењето раце пред јадење или подготовка на храна, по допирање на какви било...

Експертите за вируси предвидуваат: Ова е она што нѐ очекува следно

1. Делта варијантата е попренослива и болниците ќе бидат преоптоварени На почетокот на август, д-р Ентони Фаучи, главен медицински советник на американскиот претседателот и директор на Националниот институт за алергија и заразни...

Најнови вести

ЛЕСНО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА БЕБЕТО Е ПОДГОТВЕНО ЗА ЦВРСТА ХРАНА: 7 јасни знаци дека...

Родителите често на децата им воведуваат цврста храна во периодот помеѓу 4. и 6. месец, што е и препорака на стручњаците. Важно е организмот...

КАКО ДА ГИ ИСЧИСТИТЕ ДЕТСКИТЕ ЦРТЕЖИ ОД МЕБЕЛОТ: Мајка открива трик, а се што...

Малите деца всушност се големи креативци. Хартија и тетратка? Не, тоа не е за нив. Тие многу повеќе сакаат ѕидови и мебел! Да, не е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиква на начин што бебето ќе ја обожава

Најдобро за подготовка е тиквата да се свари, испече или да се зготви на пареа. Не треба многу да се вари или пече, за...

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? ОСТАВЕТЕ ГО: Може да трае како вечност, но...

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста...

ХОРМОНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Сојузници или непријатели?

Додека дел од бремените жени навистина блескаат во секој поглед, кожата и косата се поубави и поздрави и се чувствуваат одлично, друг дел трудници...

М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, логопед: ДЕТЕТО „ЗБОРУВА“ ОД РАЃАЊЕ

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕРЦЕПЦИЈА НА ГОВОРОТ Утврдено е дека новороденчињата веќе дванаесет часа после породувањето своите...

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со...

БЕБЕТО СЕ ШТРЕКА ДОДЕКА СПИЕ ИЛИ НЕПРАВИЛНО ДИШИ: Што ги најмногу ги вознемирува родителите...

Тресење (штрекање) на бебето во сон, неправилно дишење и слични ситуации можат да ги вознемират новите родители. Меѓутоа, во повеќето случаи тоа е сосема...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Соврешен потаж од брокула за студените денови

Потребно: 1 поголема брокула 1 виолетов кромид Сол Бибер 200мл павлака за готвење Подготовка: Малку пропржете го кромидот, претходно исечен на коцки, на масло. Додадете...

НЕГА НА БЕБЕТО: Колку крема е доволно за заштита на детската кожа

Во текот на првите недели од животот, се развива и пХ вредноста на кожата која претставува заштита од иритација и дехидрација, па негата во...

Проф. Томас Гилович, психолог: Ги прашав децата кои се најубавите моменти во нивниот живот....

„Ги замолив моите деца да ми кажат - кои се најсреќните моменти што ги паметат? Кои се нивните најубави спомени? Меѓу нивните одговори беа...

Откриен нов ризик фактор за појава на пробивна инфекција на коронавирус: Ново истражување покажува...

Се почесто слушаме за пробивни инфекции на коронавирус - кога целосно вакциниран поединец ќе се зарази со вирусот SARS-COV-2, тоa е познатo како пробивна...

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна...

Откриено зошто децата во град се поподложни на алергии од децата во село

Најчест тип на алергија се кожните алергии, кои некогаш и не ги забележуваме или барем веднаш не ги забележуваме. Тие не влијаат само на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска чорба

Потребно: 500гр тиква 3-4 моркови 1л бистра супа 50гр масло 1 кромид 2 чешниња лук 1 голем компир 200мл кисела павлака Сол Бибер Подготовка: Загрејте го...
error: