дома тагови знаци

Ознака: знаци

ИСХРАНА НА ДЕТЕ: Како да бидете сигурни дека бебето доволно јаде?

Доколку сте збунети кога и колку вашето новороденче треба да јаде, не грижете се, не сте единствените. Тоа се всушност најчестите прашања кои ги поставуваат новите родители. Освен тоа, бебето во...

КАКО ДА ЗНАЕТЕ ДАЛИ ДИШЕЊЕТО НА ВАШЕТО ДЕТЕ Е ЛОШО: Лекар предупредува на 4...

Периодот на вируси и бактерии е во тек, па ако имате дете кое оди во колектив, сигурно знаете дека затнатиот нос е редовна состојба. А ако неодамна сте станале родители и...

ДАЛИ ДЕТЕТО ЌЕ БИДЕ ЛЕВАК ИЛИ ДЕСНАК? Рани знаци кои ја откриваат доминантната рака

Доминантна е раката што се користи почесто, поподвижна е и со неа побрзо ги извршуваме задачите. Поголемиот дел од луѓето се деснаци, а нешто помалку од 10 проценти од луѓето се...

БЕБЕТО САМО ШТО НЕ ПРООДЕЛО: 4 знаци дека детето е подготвено за својот прв...

Кога децата ќе го откријат движењето и истражувањето, како да стануваат прилично непредвидливи. Иако вам ви се чини дека физички и моторно се подготвени за следниот чекор, тие сепак одлучуваат малку...

САКАТЕ ДА ЗНАЕТЕ ДАЛИ СТЕ СУПЕР ТАТКО? Овие знаци ќе ви покажат

Улогата на таткото никогаш не треба да се занемарува или да се намалува во воспитувањето на детето. Ова се три знаци дека во вашиот дом живее супер татко. Игра со децата...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ Е НАРЦИС? Кај најмладите нарцизмот не се дијагностицира така лесно, но...

Нарцисоидното нарушување на личноста или нарцизам е психолошко нарушување кое се карактеризира со чувство на изразено самообожување, силна потреба за внимание и восхит, но и површност во односите, како и недостаток...

НАРУШУВАЊА НА ГОВОРОТ КАЈ ДЕЦАТА: Како да ги препознаете првите знаци на пелтечење

Причината за пелтечење не е позната, меѓутоа, стручњаците истакнуваат дека истражувањата покажале дека постои гентска предиспозиција, како и дека не треба да се исклучи опкружувањето, кое може да биде тригер. Главно...

ВРСНИЧКО НАСИЛСТВО: Еве како ќе препознаете дека вашето дете можеби е малтретирано во ушилиште

Училишниот период некому е најубав, а за некои најтежок, бидејќи токму тоа е периодот на барање, желба за припадност и создавање на односи. Злоставувањето или малтретирањето во училиштата се случува на...

Пет знаци дека сте воспитале разгалено дете

Иако намерата на родителите сигурно не е да пораснат деца кои мислат дека се центар на светот, сепак и тоа се случува. Но, ова не се случува само на децата кои...

КОИ СИГНАЛИ “МОРА“ ДА ГИ ВИДИТЕ: Најчести знаци на депресија кај децата

На депресијата или најгалопирачката модерна болест, не се имуни ниту децата. Иако за еден родител е тешко да поверува дека и неговото дете може да се бори со вакво психичко нарушување,...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ПАЛАЧИНКИ БЕЗ БРАШНО

Потребно: 4 јајца 150мл млеко 1 ½ кеса пудинг од ванила 20гр шеќер 2 лажици гриз 40гр крем сирење, како оној за чизкејк Подготовка: Сите...

СЕЛЕКТИВЕН МУТИЗАМ: Кога да се загрижите ако детето не зборува

Доколку вашето дете делува како премногу срамежливо (молчи, седи настрана и набљудува како останатите деца си играат) во градинка, училиште, парк или на некое...

ЗА РАЗВОЈОТ НА БЕБЕТО НЕ СЕ ПРЕСУДНИ ИГРАЧКИТЕ: Движењето во просторот поттикнува развој, затоа...

За да може детето да развие и да се стимулира развојот и стекнувањето нови вештини, не се потребни голем број на различни играчки. Тие...

Психолог од Харвард советува: Учењето на љубезност е најважно во воспитувањето на успешно дете

За родителите е најважно нивните деца да се здрави, среќни и успешни, но исто така се трудат и да ги подготват за реалниот свет...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ САКА ДА ТРЧА НАОКОЛУ: Предучилишните деца кои се физички активни имаат...

Децата кои повеќе трчаат наоколу имаат помала веројатност да завршат со кашлица и настинка. Студијата на 104 деца на возраст од четири до седум сугерира...

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...
error: