ЗОШТО ИМАМ СТРАШНА ГЛАВОБОЛКА ПО ПОРОДУВАЊЕТО, НИКОГАШ НЕ СУМ ГО ИМАЛА ТОЈ ПРОБЛЕМ: 11 причини зошто мајките страдаат од мигрена

Зошто ме боли главата по породувањето - 11 причини зошто кај новите мајки се јавува мигрена!

По породувањето, жените забележуваат одредени промени во своето тело, а многу мајки почесто доживуваат главоболки. Зошто се случува ова и што да направите во врска со тоа?

Зошто ме боли главата по породувањето?

Ако пред раѓањето на детето сте имале само повремени главоболки (цефалалгија), а по породувањето многу почесто страдате од нив, вреди прво да се анализира што се променило во вашиот животен стил.

Од 1988 година постои меѓународна класификација на главоболки. Според неа, во зависност од причината, болката може да се подели во две групи – примарна и секундарна. Во примарните случаи, болката е единствениот симптом и не е сигнал за болеста. Со секундарна мигрена, ова е само врвот на ледениот брег и зад неа може да се скрие сè: прееклампсија, цервикална остеохондроза, земање лекови и така натаму. Односот на примарна и секундарна главоболка е приближно 90% наспроти 10%.

Причини за примарна главоболка по породувањето:

1. Главоболки за време на лактација. За време на бременоста, во телото се случуваат хормонални промени, а за време на доењето, хормоналните нивоа се уште не се избалансирани. Пролактинот се произведува во многу поголеми количини од порано. Естрогенот, напротив, се намалува. Можеме да се каж дека пролактинот владее. Хормоните се враќаат во нормала дури по завршувањето на лактацијата.

2. Мускулен спазам. Исто така, при доење, жената седи со часови во непријатна положба, нејзиниот врат е максимално напнат. Главоболката може да се појави поради грчеви во мускулите на вратот и рамената. Може да забележите непријатност или губење на подвижноста при вртење на главата.

3. Недостаток на сон. Жените кои неодамна се породиле често имаат недостаток на сон. Можеме да се каже дека новопечените мајки трајно живеат во услови на недостаток на сон. Детето предизвикува непроспиени ноќи: прво се буди навечер за да се храни, а подоцна почнуваат да му никнуваат забите. Првата година од животот на детето е период на хроничен недостаток на сон за родителите. Се разбира, ова може да предизвика главоболки. За да се чувствувате добро, потребни ви се најмалку 7-8 часа сон дневно.

4. Стрес. Жена која неодамна поминала низ породување може да биде под стрес. Прво, ако раѓањето било тешко, сеќавањата на мајката се уште се свежи, а нејзиното тело не е целосно закрепнато. Второ, начинот на живот се променил и е далеку од удобен. Трето, недостатокот на сон и хормоналните промени доведуваат до емоционални промени. Четврто, односот со сопругот може да се промени и да се појават причини за конфликт.

5. Дехидрација. За време на доењето, жената треба да консумира повеќе течности, бидејќи ги губи преку мајчиното млеко. Затоа, заборавајќи да пие на време, жената страда од дехидрација. Ова често доведува до тапа, болна главоболка.

6. Лоша исхрана. Педијатарот Ден Бренан проценува дека до 20% од главоболките може да се поврзани со лошата исхрана. И по породувањето, жената станува толку уморна што престанува да внимава на исхраната. Која храна предизвикува главоболка: кофеин (се наоѓа во кафето, чајот, какаото), хемиски засладувачи, мононатриум глутамат и нитрат, сол (во големи количини), ладни пијалоци и храна (сладолед). Значи умереноста е добра во сè.

Причини за секундарна главоболка по породувањето:

7. Прееклампсија или еклампсија. Многу бремени жени знаат за нешто како прееклампсија. Се карактеризира со патолошка состојба на телото во која е можно откажување на органите. Понекогаш жената се среќава со овој феномен не за време на бременоста, туку по породувањето. Типични симптоми: висок крвен притисок, отекување на лицето, рацете или нозете, високо ниво на протеини во урината, постојана главоболка, болка во стомакот веднаш под ребрата, проблеми со видот.

8. Остеохондроза на цервикалниот ‘рбет. Доењето или долгото останување во непријатна положба може да го предизвика ова. По породувањето, жените често го носат бебето во раце, спијат во непријатна положба кога спијат заедно – сето тоа доведува до главоболки, но ова е само симптом на развој на остеохондроза.

9. Тромбоза на кортикални вени. Може да има згрутчување на крвта во вените на мозокот. Ова е исто така прилично ретка причина. Но, бременоста и постпарталниот период може да станат тригер за тромбоза. За да се идентификува, лекарот може да препише крвни тестови (клинички, биохемиски, одредување на Д-димер), КТ скен со контраст, МРИ, доплер сонографија, ангиографија, реоенцефалографија.

10. Земање одредени лекови. Размислете дали сте почнале да земате нови лекови по породувањето. Главоболката може да биде несакан ефект.

11. Епидурална анестезија. Многу жени го користат овој метод за ублажување на болката за време на породувањето. Според Американското здружение на анестезиолози, главоболки по блокада на ‘рбетниот столб или епидурална се сосема можни.

Доколку патите од повторлива главоболка која не поминува, неопходно е да се консултирате со лекар.