Овошје кое треба да го јадете во бременоста

Исхраната во бременоста мора да содржи здрави и хранливи намирници, а овошјето е богато со витамини и влакна.

Повеќето жени се загрижени околу тоа кое овошје треба да го јадат и дали егзотичното и цитрусното овошје е опасно да се јаде во текот на бременоста. Дознајте кое овошје треба да го јадете и зошто.

АВОКАДО – Овошје богато со фолна киселина, која во бременоста е потребна за развој на плодот.

МАНГО – Мангото не е само вкусно овошје, туку е и многу здраво. Ја подобрува дигестијата, а содржи и витамини А и Ц, кои се потребни во бременоста.

ЛИМОН – Лимонот го чисти и детоксицира од токсини телото, го подобрува варењето на храната и ги намалува мачнините.

БАНАНА – Запекот е чест здравствен проблем за време за бременоста, па за редовна столица и чистење на системот, јадете една банана дневно.

БОБИНКИ – Тие се богати со антиоксиданти и се сметаат за суперхрана. Со оглед на период, ги нема свежи, но и замрзнати малини, рибизли, аронија го имаат истиот ефект како и свежите.

ПОРТОКАЛ – Цитрусите се богати со витамини и хранливи материи, и може слободно да се консумираат во бременоста.

ЈАБОЛКО – Освен што се поддржувачи на целиот организам, јаболките се одлични за редовната дигестија и празнење на цревата.