Паметните деца јадат риба: Омега-3 масните киселини поттикнуваат развој на интелегенцијата

Децата кои консумираат рина најмалку еднаш неделно имаат поголем коефициент на интелегенција од останатите деца, истакнуваат научниците.

Коефицинетот на интелегенција кај децата кои редовно консумираат риба е во просек повисок за речиси пет бода, покажуваат резултатите од студијата на Универзитетот во Пенсилванија.

Истражувачите веруваат дека воочената врска може да биде поврзана со внесот на омега-3 масните киселини, кои се концентрираат во мозокот и имаат важна улога во одржување на невролошките функции.

Покрај тоа, децата кои често јадат риба имаат поквалитетен сон, покажало истражувањето во кое учествувале 500 деца на возраст од девет до 11 години. Паралелна студија потврдила дека внесот на омега-3 масните киселини е поврзан со подобра функција на мозокот.

Освен рибата, добри извори на омега-3 масни киселини се и јаткастите плодови, маслата произведени од зеленчук и лиснатиот зеленчук, како блитва, зелена салата, спанаќ, праз…